Co to jest ASG?

Co to jest ASG?

Repliki ASG paintball


Air Soft Gun

(ASG, Airsoft) – jest to sport symulujący działania wojenne. Wykorzystuję się  wierne repliki broni palnej, zazwyczaj zbudowane w skali 1:1 (choć istnieją także repliki robione w skal 1:3 lub inne), strzelające najczęściej plastikowymi kulkami 6 lub 8 mm o wadze 0,11 do 0,80g. Repliki te wykorzystywane są podczas rozgrywek airsoftowych, ćwiczeń taktycznych, oraz treningów grup paramilitarnych takich jak np. Strzelca. Gracze starają się przypominać wyglądem żołnierzy, często mają pełne umundurowanie i korzystają z rozmaitych akcesoriów tj: kamizelek, pasów nośne, farby kamuflujące i wielu innych.

Zasady rozgrywek

  Zadaniem uczestników jest wypełnienie celów ustalonego wcześniej scenariusza. Gracz zostaje wyeliminowany po trafieniu kulką. Powrót do gry odbywa się po określonym czasie, po zakończeniu rundy lub na innych, wcześniej ustalonych warunkach. Przykładowe scenariusze:
 - Team death match (celem jest wyeliminowanie wrogiej drużyny)
 - Death match (każdy na każdego)
 - Zdobycie flagi (przynieść flagę przeciwnika w wyznaczone miejsce)
 - Obrona (drużyna musi bronić wyznaczonej pozycji)
    Istnieje wiele innych trybów rozgrywek. Wszystkie scenariusze mogą różnić się w zależności od ustaleń początkowych.

Rodzaje replik

  Repliki ASG dzielą się na 3 podstawowe grupy:

sprężynowe - przed każdym wystrzałem należy ręcznie naciągnąć sprężynę. W tego typu modelach do uzyskania sprężonego powietrza służy zespół cylindra, tłoka i sprężyny – sprężyna rozpędza tłok, który spręża powietrze w cylindrze. Napęd sprężynowy ma zastosowanie nie tylko w najprostszych replikach, lecz często jest stosowany w karabinach wyborowych.

elektryczne - (Air Electric Gun, "AEG") najpopularniejsze, potocznie zwane "elektrykami". Są to najczęściej spotykane na polach walk airsoftowych repliki broni długich, w których sprężynę, poprzez przekładnię zębatą, naciąga silnik, a poza tym zasada działania jest identyczna, jak w przypadku modeli sprężynowych. Modele te charakteryzują się możliwością prowadzenia "ognia" ciągłego, dużym zasięgiem oraz szybkostrzelnością, a także ze względu na dostępność części możliwością tuningowania parametrów technicznych oraz wyglądu.

gazowe - (tzw. "gaziaki") modele, w których kulki wystrzeliwane są przy pomocy gazu umieszczonego w zbiorniku (najczęściej umiejscowiony w magazynku repliki). Stosowanymi najczęściej gazami są tzw. "green gas" (propan, który w przeciwieństwie od specjalnych gazów nie zawiera smarów koniecznych do konserwacji zaworów zbiornika z gazem) lub CO2. W tym przypadku kulka rozpędzana jest wskutek rozprężania porcji gazu dawkowanej przez zawór.

Historia

    Korzenie Airsoft'u sięgają przełomu lat 70-tych i 80-tych, kiedy to Japońscy producenci szukając alternatywy dla broni palnej, której posiadanie było wówczas w Japonii zakazane, wymyślili nieszkodliwe dla ludzi repliki realnej broni, pozwalające na doskonalenie umiejętności strzeleckich. W tym samym czasie Airsoft pojawił się w Stanach Zjednoczonych jako SoftAir. W kolejnych latach Airsoft rozprzestrzenił się w krajach Azjatyckich (takich jak: Korea, Tajwan, Filipiny), a w połowie lat 90-tych dotarł do Europy i Ameryki Południowej. W ciągu 3 lat zjawisko to uległo dynamicznemu rozwojowi. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu, hobbyści zaczęli organizować spotkania tzw. "combaty".

    Pierwsze repliki były niskiej jakości, lufy miały nierówne średnice i niewystarczającą gładkość, a źle skonstruowane mechanizmy wytwarzały słabe ciśnienie. W następstwie tych niedociągnięć lecąca kulka miała nierówną trajektorię lotu, słaby zasięg i celność. Ponadto wiele rodzajów sprężynowych pistoletów sprzedawanych jako pierwsze w USA, przez firmę Daisy wymagało pojedynczego ładowania kulek do magazynku przed każdym strzałem. Ciężko było je szybko i sprawnie przeładowywać. Z czasem wymyślono magazynki ze sprężyną umożliwiającą umieszczenie większej ilości kulek w magazynku. Jednakże firma Daisy zaprzestała działalności we wczesnych latach 80-tych i pistolety te nie trafiły do sprzedaży.

    Milowym krokiem w rozwoju Airsoft'u stało się wynalezienie pistoletów gazowych. Kulkę wyrzuca w nich gaz, zgromadzony w specjalnym zbiorniku. Gaz ten ładowany jest poprzez zawór (podobny do tych stosowanych w zapalniczkach). Nie trzeba ich przeładowywać po każdym oddanym strzale. Wadą gazu okazało się pogorszenie jakości działania pistoletu przy niskiej temperaturze. Następnym etapem rozwoju było wprowadzenie dodatkowego zaworu gazu z ujściem na zamek zwanego systemem Blow-back. Dzięki temu, przy każdym oddawanym strzale zamek odskakuje do tyłu, podobnie jak w broni palnej. Przyczyniło się to do zwiększenia realizmu w ASG.

    W kolejnych latach nowinki technologiczne ASG zaczęły zalewać Azjatycki rynek. Stworzenie systemu Hop-up w gazowych pistoletach zwiększyło ich zasięg, przy zachowaniu takiej samej prędkości wylotowej kulki i celności. Hop-up szybko przyjął się w ASG i dziś jest on umieszczany niemal w każdej replice. Dzięki niemu wystrzelona kulka, podobnie jak w przypadku lufy gwintowanej, wprowadzona zostaje w ruch rotacyjny, którego efektem jest zwiększony zasięg i lepsza celność. Zazwyczaj rolę Hop-up'a pełni specjalna uszczelka, umieszczona w lufie, która podkręca kulkę tak, aby leciała ona do góry. Funkcjonalność i łatwość użytkowania pistoletów również zwiększyła się, gdy zaczęto zmniejszać pojemniki z gazem i umieszczać je w magazynkach. Niektóre modele mają łatwo regulowany Hop-up.

    Następnym przełomem technologicznym Airsoft'u okazał się AEG (Auto-Electric Gun). W połowie lat 90-tych zaczęto produkować nowatorskie repliki karabinów i pistoletów maszynowych. Wyglądem zbliżone do pistoletów sprężynowych, lecz zamiast ręcznego naciągania sprężyny zastosowano w nich silnik elektryczny, który naciąga sprężynę z dużą mocą i częstotliwością. Mechanizmy zasilane są akumulatorkami. Dzięki tym technologiom możliwe stało się wprowadzenie przełącznika trybu strzału na pojedynczy lub serię, co stanowiło kolejny krok zwiększający realizm w ASG. Repliki te wyglądem zaczęły coraz bardziej przypominać oryginalną broń. Elektryka ze względu na dużą ilość mechanizmów i sporą baterię została zastosowana przede wszystkim w dużych karabinach.

    W Polsce Airsoft jest stosunkowo nowym i mało popularnym hobby. Jego początki datuje się na drugą połowę lat 90-tych, kiedy to w sklepach z zabawkami zaczęły się pojawiać pistoleciki na kulki o średnicy 6 mm. Jakość ich wykonania pozostawiała wiele do życzenia, służyły jako zabawki dla dzieci. Ludzie interesujący się militariami potrzebowali czegoś bardziej realnego. Zaczęto do Polski sprowadzać coraz lepsze repliki z Azji.

    Z roku na rok Airsoft zyskuje coraz większa popularność na całym świecie. Ponieważ wzrastają zapotrzebowania i wymagania maniaków, powstają nowe, wciąż ulepszane repliki broni. Odbywa się coraz więcej profesjonalnie organizowanych zlotów na całym świecie. Maniacy, pragnąc odwzorowywać realną wojnę korzystają nie tylko z replik, ale też z ubrań i akcesoriów militarnych, które każdemu pozwalają wczuć się w niepowtarzalny klimat zabawy. Airsoft zaczyna stanowić poważną konkurencję dla paintballu, ponieważ jest bardziej realny, a przy tym mniej bolesny i kosztowny.

Prawo a ASG

    W myśl polskiego prawa repliki ASG nie są bronią, choć ich działanie jest identycznie jak broni pneumatycznych (nadania pędu kulce wykorzystywane jest sprężone powietrze lub gaz). W polskiej Ustawie o Broni i Amunicji od 1 stycznia 2004 wiatrówki o energii wylotowej pocisku nie większej niż 17 J nie są uznawane za broń i nie podlegają obowiązkowi rejestracji. Dla porównania energia pocisku wystrzeliwanego z replik ASG wynosi od 0,5J do 2J. Pomimo tego, że wiele osób nazywa repliki bronią pozostają one tylko zabawkami.

Partnerzy